Doç. Dr. Mehmet Bedii Kaya
Bilişim Hukuku

İnternet Çağında Temel Hak ve Özgürlüklerin Korunması

Bireysel Başvurunun 8. Yılı

Anayasa Mahkemesine Bireysel Başvurunun Kabulünün 8. Yıldönümü nedeniyle 23 Eylül 2020 tarihinde sempozyum düzenlenecek.

“İnternet Çağında Temel Hak ve Özgürlüklerin Korunması” konulu sempozyumun açış konuşmasını Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan yapacak.

Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru hakkının tanınmasının 8. yıldönümü vesilesiyle 23 Eylül 2020 tarihinde sempozyum düzenlenecek. Anayasa Mahkemesinde gerçekleştirilecek “İnternet Çağında Temel Hak ve Özgürlüklerin Korunması” konulu sempozyumun açış konuşmasını Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan yapacak.

Covid-19 salgını ile mücadele kuralları çerçevesinde sosyal mesafe tedbirlerine uygun olarak düzenlenecek sempozyum, Anayasa Mahkemesi resmî Twitter hesabı (@AYMBASKANLIGI) ve internet sitesinden (www.anayasa.gov.tr) canlı olarak yayınlanacak. Sempozyumda sunulacak tebliğler Anayasa Yargısı Dergisinde yayımlanacak.

Sempozyumda Başkan Arslan’ın açış konuşmasının ardından “İnternete Erişim ve İfade Özgürlüğü” başlıklı birinci oturum gerçekleştirilecek. Başkanlığını Yargıtay 4. Ceza Dairesi Başkanı Doç. Dr. İbrahim Şahbaz’ın yapacağı oturumda, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu İnternet Daire Başkanı Bahadır Aziz Sakin, İstanbul Bilgi Üniversitesi Bilişim ve Teknoloji Hukuku Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Mehmet Bedii Kaya ve Anayasa Mahkemesi Raportörü Ceren Sedef Eren sunum yapacak.

Öğleden sonra gerçekleştirilecek “İnternet ve Kişisel Verilerin Korunması” başlıklı ikinci oturumun başkanlığını ise Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu Üyesi Doç. Dr. Selami Demirkol yapacak. Bu oturumda, Kişisel Verileri Koruma Kurumu Başkanı Prof. Dr. Faruk Bilir, Türk Alman Üniversitesi Medeni Hukuk Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mesut Serdar Çekin ve Anayasa Mahkemesi Raportörü Özgür Duman tebliğ sunacak.

Sempozyum, Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Kadir Özkaya’nın kapanış konuşması ve plaket takdimi ile sona erecek.